SAMOPOMOČ PRI UHAJANJU URINA

Metoda Inhibicija detruzorja po Svoljšaku

Težave z uhajanjem urina ima do 50% starejših žensk in moških. Pretežno gre za dve obliki inkontinence:

  • Urgentna inkontinenca; kaže se v nehotnem krčenju mehurja (prekomerno aktivni sečni mehur), ki povzroči neustavljivo potrebo po uriniranju. Če prizadeti dovolj hitro ne odvaja urina, mu nekaj urina uide (inkontinenca).
  • Stresna inkontinenca; pri nenadnem povečanju pritiska v trebuhu (kašljanje, kihanje, smeh, dvigovanje težjih bremen) nekaj urina uide.
  • Obstaja tudi kombinacija obeh oblik inkontinence, to je mešana urgentno-stresna inkontinenca.

Leta 2018 sem razvil metodo Inhibicija detruzorja (ID) in jo predstavil v brošuri »Inhibicija detruzorja – metoda za umiritev prekomerno aktivnega sečnega mehurja«. Brošura je bila dvakrat ponatisnjena.

Metoda Inhibicija detruzorja po Svoljšaku je naravna metoda, s katero zmanjšamo pritisk v sečnem mehurju in zvišamo tonus simpatikusa. Posledično se prekomerno aktiven mehur umiri in začasno preneha nuja za uriniranjem. Prof. dr. Vito Starc (profesor fiziologije) je ocenil, da je metoda fiziološko utemeljena, enostavna in da ni pričakovati nobenih stranskih učinkov. Predlagal je, da metodo preizkusimo na bolnikih.

Raziskavo o učinkovitosti metode Inhibicija detruzorja smo končali v letu 2024. Preizkus smo opravili na 25 bolnicah v ginekološki ambulanti, 20 bolnicah v splošni ambulanti in 10 bolnikih v splošni ambulanti. Vsi bolniki so imeli prekomerno aktiven sečni mehur in urgentno inkontinenco. Povprečna starost bolnikov je bila 68 let. Pacienti so bili izbrani in motivirani.

Rezultati so bili ugodni pri vseh sodelujočih:

  1. Vsi bolniki so za določen čas odložili uriniranje, kar jim je omogočilo normalno odvajanje urina na stranišču.
  • Ženske so odložile uriniranje za 1–5 min v 55 %, za več kot 5 min pa v 45 %.
  • Moški so odložili uriniranje za 1–5 min v 30 %, za več kot 5 min pa v 70 %.
  1. Preiskovanci so metodo povprečno uporabili 2,6 krat dnevno.
  2. Z uporabo metode ID:
  • 51% bolnicam in 70 % bolnikom urin ni več uhajal.
  • 27% bolnicam in 30 % bolnikov je urin uhajal manjkrat.
  1. 51 % udeležencev ni uporabljajo predlog.
  2. 17,5 % udeležencev je uporabljajo manj predlog kot pred raziskavo.
  3. Udeleženke so ocenile metodo s 7,56 točke, udeleženci pa z 8 točkami od 10 možnih.
  4. 85 % udeležencev je menilo, da je metodo ID lahko izvajati.
  5. Večina udeležencev je metodo pohvalila in menila, da jim je izboljšala kvaliteto življenja

Po nekaj mesecih sem opravil telefonsko anketo med udeleženci raziskave. Vsi, ki so odgovorili na anketo, imajo z metodo Inhibicija detruzorja pozitivne izkušnje. Menijo, da se jim je kvaliteta življenja z uporabo metode ID izboljšala, metodo še uporabljajo.

Metodo Inhibicija detruzorja po Svoljšaku sem predstavil prim. Vrabič Dežman Luciji, dr. med. gin., ki se sicer ukvarja z inkontinenco bolnic. Njeno mnenje je, da gre za izredno inovativen prikaz metode in raziskave zdravljenja urinske inkontinence. Predstavila me je prof. Adolfu Lukanoviču, dr. med. gin. Seznanil sem ga z raziskavo in metodo, ki je opisana v brošuri Inhibicija detruzorja. Predal sem mu tudi raziskavo in brošuro. S prof. Lukanovičem sva se v pogovoru strinjala, da je potrebno pri zdravljenju urgentne inkontinence preferirati konservativni način zdravljenja. Metodo Inhibicija detruzorja po Svoljšaku bo preizkusil na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin, kjer predava. Metoda Inhibicija detruzorja po Svoljšaku je nov način samopomoči pri težavah s prekomerno aktivnim sečnim mehurjem in urgentno inkontinenco. Prednost metode, kot je opisana v brošuri, je, da je metoda naravna, da bolniku omogoči razumevanje svoje bolezni in mehanizma umiritve mehurja. Dosedanja uporaba se je izkazala kot uspešna in varna.

Raziskavo sem predstavil v reviji ABC zdravja. Po objavi se mi je javilo več interesentov za zdravljenje z novo metodo. Dogovorili smo se da jih po približno 14 dneh po telefonu intervjuvam o učinkih zdravljenja.

Anketo mi je uspelo opraviti pri 21 od 30 prejemnikov brošure Inhibicija detruzorja.

V anketi se je izkazalo, da trije nimajo urgentne inkontinence ampak druge oblike težav (10 %). 17 udeležencev od 19 anketiranih je bilo z metodo zadovoljnih (80,5 %), v 1 primeru pa se težave niso izboljšale (5,5 %).

Če pri vseh ostalih metoda ne bi delovala in bi vsi imeli urgentno inkontinenco bi bil rezultat uspešnosti v najslabšem primeru 63 %.

Metoda inhibicija detruzorja se je izkazala kot zelo uspešna pri izbranih in motiviranih bolnikih. Pri bolnikih, ki pa so si sami izbirali to obliko samopomoči (brez strokovnih navodil), pa je bila uspešnost vsaj 57 %.

Metodo že več let uporabljam tudi sam.

Janez Svoljšak, dr. med. spec.